Juho Haapoja: Mateusz Masternak jest blisko najważniejszych pasów. Chciałbym stoczyć z nim rewanżowy pojedynek. | #wokółringuboks.

Zapraszamy do zapoznania się z rozmową, której udzielił nam Juho Haapoja (28-7-2, 16KO). 36-letni fiński pięściarz kategorii cruiser, a aktualnie mistrz Unii Europejskiej w tej kategorii opowiada w rozmowie z WokółRinguBoks między innymi o swojej ostatniej walce, sparingach w Polsce z Krzysztofem Włodarczykiem i Krzysztofem Głowackim, walce z Mateuszem Masternakiem oraz swoich sportowych celach.

WokółRingu: Po raz ostatni, jak do tej pory walczyłeś 25 marca w Helsinkach. Twoim rywalem w walce o tytuł mistrz Unii Europejskiej w kategorii cruiser był Leonardo Damian Bruzzese (17-3, 6KO). Jak oceniasz ten pojedynek w swoim wykonaniu? Zapewne cieszysz się, że po raz kolejny udało ci się zdobyć tenże tytuł?

Juho Haapoja: Witam Polsko. W zeszłym tygodniu zdobyłem mistrza Unii Europejskiej i jestem z tego powodu bardzo zadowolony. Jednak jeśli mam być szczerzy to nie do końca jestem zadowolony z przebiegu tamtej walki, nie była ona zbyt dobra w moim wykonaniu. Po prostu wiem, że mogłem zawalczyć dużo lepiej. Wraz z moim trenerem CJ Husseinem dobrze wiemy, że mogłem pokazać się z lepszej strony. 

WokółRingu: Jakie plany masz na przyszłość? Masz 36 lat, wciąż dobry rekord – 28-7-2, w Finlandii jesteś rozpoznawalnym pięściarzem, a więc będą teraz twoje walki w ojczyźnie w obronie zdobytego niedawno tytułu? 

Juho Haapoja: Moje plany są takie, aby zawalczyć o tytuł mistrza Europy. Kiedy to się stanie? Nie wiem na razie. Być może zdecydujemy się najpierw na obronę mojego tytułu mistrza Unii Europejskiej przed moimi kibicami, a dopiero potem będziemy starać się zdobyć walkę o pas mistrza Europy kategorii cruiser.

WokółRingu: 15 grudnia 2015 roku na gali w Niemczech walczyłeś o tytuł mistrza Europy kategorii cruiser, przegrywając ostatecznie jednogłośnie na punkty – 120:108, 120:108 i 120:108 z Mateuszem Masternakiem (38-4, 26KO). Jak wspominasz tamtą walkę z naszym pięściarzem?

Juho Haapoja: Mateusz Masternak jest bardzo dobrym, twardym pięściarzem. W naszej walce po prostu pobił mnie uczciwie i dość łatwo. Gdybym dostał szansę ponownej walki to na pewno wałczyłbym z inną taktyką.

WokółRingu: Juho Haapoja wciąż wierzy, że uda mu się zdobyć pas mistrza Europy? Zapewne były to dla ciebie duży sukces.

Juho Haapoja: Oczywiście, że wierze w to! Gdyby tak nie było to już dawno byłbym na emeryturze.

WokółRingu: Gdyby pojawiła się oferta ewentualnego rewanżu z Mateuszem Masternakiem np. na gali w Polsce to byłbyś zainteresowany takim pojedynkiem rewanżowym Masternak – Haapoja?

Juho Haapoja: Oczywiście, jak najbardziej. Gdyby pieniądze były w porządku to jak najbardziej byłym chętny na taką rewanżową walkę z Masternakiem.

WokółRingu: Wiesz coś już na temat tego, kiedy możemy spodziewać się twojej kolejnej zawodowej walki? Jeżeli chodzi o kolejne występy to w grę wchodzą tylko i wyłącznie pojedynki w Filandrii, czy rozważasz również walki za granicą?

RJuho Haapoja: Ring jest taki sam wszędzie, ale ponieważ fani w Finlandii lubią oglądać mnie w ringu  i moje walki  to  należy tam właśnie organizować moje walki – walczyć tam, gdzie chcą cię oglądać kibice. Jednak mogę również podróżować i walczyć w innych krajach. Nie ma problemu. W swojej karierze miałem okazję już walczyć zagranicą. Chciałbym walczyć w przyszłości w londyńskiej hali.

WokółRingu: Wiele razy przebywałeś w Polsce na sparingach, gdzie miałeś okazję trenować i sparować między innymi z Krzysztofem Włodarczykiem (52-3-1, 37 KO) i Krzysztofem Głowackim (26-1, 16KO). Jakbyś ocenił tych pięściarzy? Którego cenisz bardziej? Na pewno masz skalę porównawczą, ponieważ miałeś okazję być w ringu z nimi.

Juho Haapoja: Obaj są bardzo dobrymi pięściarzami, mistrzami świata. Nie chcę mówić, który z nich jest lepszy. Moja praca polegała na tym, aby pomóc im przygotować się, jak najlepiej do ich kolejnych zawodowych walk. I robiłem to najlepiej, jak potrafię. Bardzo szanuję zarówno ich, jak i także ich trenera Fiodora Łapina i wszystkich, którzy trenują i walczą w gym’e. Dla mnie było to coś wspaniałego. trenować z najlepszymi chłopakami! Szacunek.

WokółRingu: Mógłbyś powiedzieć nam co sądzisz o naszym kraju oraz pięściarzach z Polski?

Juho Haapoja: W Polsce są dobrzy ludzie – wszyscy, których poznałem przez boks. Wasi pięściarze są bardzo mocni i dobrze wykształceni. Polska jest bojowym, walczącym krajem, w którym jest wielu świetnych pięściarzy.

WokółRingu: Otrzymałeś kiedyś w ogolę już ofertę ewentualnej walki w Polsce, z którymś z naszych pięściarzy kategorii cruiser? 

Juho Haapoja: Nie. Nie otrzymałem  w przeszłości ofert takich walk.

WokółRingu: W ostatnim czasie Mateusz Masternak zakończył współpracę z grupą Sauerland Events i swoją dalszą karierę będzie zapewne na razie kontynuował w Polsce. Według ciebie Masternak to wciąż jest kandydat na przyszłego mistrza świata?

Juho Haapoja: Mateusz walczył bardzo dobrze z Tonym Bellew i był blisko w tej walce wygranej. Natomiast później Bellew zdobył tytuł mistrza, następie pokonał przecież Davida Haye’a. Zatem Masternak jest bardzo blisko tych najważniejszych pasów.

WokółRingu: Jakie cele masz jeszcze w boksie? Co chciałbyś osiągnąć jeszcze w tym biznesie?

Juho Haapoja: Przede wszystkim chciałbym zdobyć tytuł mistrza Europy kategorii cruiser i otworzyć najlepszy amatorski klub w całej Finlandii.

WokółRingu: Chciałbyś przekazać coś kibicom w Polsce?

Juho Haapoja: Oczywiście. Polacy są wielkimi wojownikami, a Polska to kraj wojowników, kraj słynący z walk. Trzymajcie głowę wysoko, z dumą. Miłego dnia dla wszystkich. Pozdrawiam. 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s